Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
D E Collection Linen Pant 42X34 Shirt Size 2XL White Big Tall Short Sleeve 2PC
$32.99 $26.39
- 2 Very little line on the shirt color (not really showing on the picture because of the small size)
- Shirt is short sleeves with one pocket on left side of the chest
- Pant is pleated in front with 2 pockets on the side and 2 pockets at the back
- Pant has some lining
Approx Measurements
Shirt: Shoulder to shoulder: 45″ (22.5’x2) – Armpit to armpit : 52″(26.5’x2) – Length: 33.5”
Pant: Waist: 39″(19.5’x2) – Inseam: 33” – Length: 46.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 42×34 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 33 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 52 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | White |
| Material | Linen |
| Front Type | Pleated |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Shirt and pant |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | D&E Collection |
- 2 Very little line on the shirt color (not really showing on the picture because of the small size)
- Shirt is short sleeves with one pocket on left side of the chest
- Pant is pleated in front with 2 pockets on the side and 2 pockets at the back
- Pant has some lining
Approx Measurements
Shirt: Shoulder to shoulder: 45″ (22.5’x2) – Armpit to armpit : 52″(26.5’x2) – Length: 33.5”
Pant: Waist: 39″(19.5’x2) – Inseam: 33” – Length: 46.5”





























Reviews
There are no reviews yet.