Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Diana Polyester Skirt Suit Top Size 8 Purple Tiered Ruffle Elastic Waist 3PC New
$110.97 $88.78
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5” -Length: 24”
Top: Pit to pit:37″(18.5×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 31.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Ruffle |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Hood and eye |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | ["City", "Classic", "Cocktail"] |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | DIANA |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5” -Length: 24”
Top: Pit to pit:37″(18.5×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 31.5”



































Reviews
There are no reviews yet.