Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
DKNY Linen Maxi Dress M Flamingo Sleeveless Relaxed Slit Loungewear Flattering
$39.97 $31.98
- 55% linen, 45% viscose fabrication
- Pullover styling
- Solid woven fabrication
- Side slits for ease of movement
- Approx. 52″ in length
- Figure flattering A-line silhouette
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 43″ (21.5×2) -Length: 53”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Casual", "Travel"] |
| Size | M |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Flamingo |
| Material | ["Linen", "Polyester"] |
| Fabric Type | Woven |
| Accents | Slits |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 43 in |
| Style | ["Maxi", "Flared"] |
| Theme | ["City", "Designer"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | DKNY |
- 55% linen, 45% viscose fabrication
- Pullover styling
- Solid woven fabrication
- Side slits for ease of movement
- Approx. 52″ in length
- Figure flattering A-line silhouette
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 43″ (21.5×2) -Length: 53”























Reviews
There are no reviews yet.