Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Dockers Polyester Rayon Men Blazer 44R Black Striped 2 Button One Vent
$68.97 $55.18
MSRP $180
Blazer
has lining- has faux outer pockets and inner pockets
Measurements are
approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2)
– Shoulder to cuff: 26” – Length: 31”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 44R |
| Fabric Type | Rayon |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Notch |
| Style | Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | DOCKERS |
MSRP $180
Blazer
has lining- has faux outer pockets and inner pockets
Measurements are
approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2)
– Shoulder to cuff: 26” – Length: 31”























Reviews
There are no reviews yet.