Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Donna Vinci Mint Green Scuba Fabric Stretch Trim Bodycon Ruffle Skirt Suit SZ 10
$77.97 $62.38
Material &Lining:Polyester
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:22.5” – Length: 27”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 29”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business|Christening|Party/Cocktail|Wedding |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Scuba |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Cascading peplum|Rhinestone|Stretch |
| Season | Fall|Spring|Summer |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Mint Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | Jacket|Skirt |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | City|Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Donna Vinci |
Material &Lining:Polyester
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:22.5” – Length: 27”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 29”

































Reviews
There are no reviews yet.