Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lily &Taylor Sapphire Collection Metallic Lace Skirt Suit 22 Brown Open Front
$100.00 $80.00
Stunning skirt suit is excellent condition
Faux fur collar
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:”(19×2) – Pit to pit:48″(24×2) – Shoulder to cuff: 26”- Length:35.5”
Skirt: Waist: 40″(20×2)- Hips: 52″(26×2) – Length: 37.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 2.0 × 12.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 22 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Lace |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 40 in |
| Color | Brown-Metallic |
| Lining Material | Acetate |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Metal |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lily & Taylor |
Stunning skirt suit is excellent condition
Faux fur collar
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:”(19×2) – Pit to pit:48″(24×2) – Shoulder to cuff: 26”- Length:35.5”
Skirt: Waist: 40″(20×2)- Hips: 52″(26×2) – Length: 37.5”

























Reviews
There are no reviews yet.