Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Elie Tahari Velvet Dress M Emeral Green Beaded Bodycon Fashionable Quiet Luxury
$58.97 $47.18
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 38″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Chest | 36 in |
| Neckline | Turtleneck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | M |
| Fabric Type | Velvet |
| Accents | Beaded |
| Dress Length | Short |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 32 in |
| Style | ["A-Line", "Bodycon"] |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Material | ["Polyester", "Rayon"] |
| Size Type | Regular |
| Theme | Holiday |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Elie Tahari |
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 38″





















Reviews
There are no reviews yet.