Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMILY 2PC Blue White Floral Polyester Lined 3/4 Sleeves Dress Suit Size 8
$44.00 $35.20
Material & Lining:Polyester / Dress and suit are fully lined
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:18.5”- Length: 21.5”
Dress: Pit to pit: 36″(18×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue-White |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Emily |
Material & Lining:Polyester / Dress and suit are fully lined
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff:18.5”- Length: 21.5”
Dress: Pit to pit: 36″(18×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 39”





























Reviews
There are no reviews yet.