Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ESCADA Black Viscose Stretch Slim Fit Career Dress Pants Trousers Size 42
$34.97 $27.98
Material: Viscose-Spandex
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pant: Waist: 35″(17.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 28″ – Length: 38”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 8.0 × 4.0 in |
| Closure | ["Zip", "Hook and eye"] |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 42 |
| Accents | Stretch |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Department | Women |
| Inseam | 28 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | ["Viscose-Spandex", "Wool-Spandex"] |
| Front Type | Flat Front |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Slim Fit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Germany |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | ESCADA |
Material: Viscose-Spandex
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pant: Waist: 35″(17.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 28″ – Length: 38”

















Reviews
There are no reviews yet.