Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Etro Viscose Blend Tapered Leg Pants Size Eur 42 Multicolor Paisley Casual Cool
$79.00 $63.20
Feature:
· A multicolor paisley print, making them a stylish choice for casual, formal, or party occasions.
· Made from a satin fabric blend with a slit on the side.
· Zip closure and a flat front, these pants from the renowned brand ETRO offer a skinny leg fit and are perfect for adding a touch of city or preppy style to your wardrobe.
· Made in Italy
Waist: 16.5″– Rise: 10.5″ – Inseam: 27.5″ – Length: 35.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 42 |
| Fabric Type | Satin |
| Accents | Slit on side of pants |
| Vintage | No |
| Rise | 10.5 in |
| Department | Women |
| Inseam | 27.5 in |
| Style | Ankle |
| Features | Zip |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Pattern | Paisley |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Multicolor |
| Material | Cotton-Viscose-Elastane |
| Front Type | Flat Front |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Skinny |
| Theme | ["City", "Preppy"] |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | ETRO |
Feature:
· A multicolor paisley print, making them a stylish choice for casual, formal, or party occasions.
· Made from a satin fabric blend with a slit on the side.
· Zip closure and a flat front, these pants from the renowned brand ETRO offer a skinny leg fit and are perfect for adding a touch of city or preppy style to your wardrobe.
· Made in Italy
Waist: 16.5″– Rise: 10.5″ – Inseam: 27.5″ – Length: 35.5’’



















Reviews
There are no reviews yet.