Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Black Label 2PC Aqua Green Polyester Dress (Size 6) Suit (Size 8)
$48.00 $38.40
Material & Lining:Polyester / Suit has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 20.5”-Length: 20.5”
Dress: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 38”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6-8 |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining:Polyester / Suit has 2 pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 20.5”-Length: 20.5”
Dress: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 38”

























Reviews
There are no reviews yet.