Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Polyester Pant Suit Size 10 Beige Black 2PC Belted Notch Collar
$47.97 $38.38
Material and lining: Polyester– Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 31″ – Length: 43” – Leg Opening: 10″ -Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Belted", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Black-Beige |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material and lining: Polyester– Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 31″ – Length: 43” – Leg Opening: 10″ -Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.