Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Polyester Pant Suit Size 10 Black Striped 2PC Belted Notch Collar
$48.97 $39.18
Beautifuland elegant Pant Suit in excellent condition
Material& Lining: Polyester
Suithas Lining – Suit has 3 faux front pockets
Measurementsare approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit:Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder tocuff: 24.5” – Length: 25”
Pant:Waist: 34″(17×2) – Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 42’’ – LegOpening: 10″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Black |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Business |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Beautifuland elegant Pant Suit in excellent condition
Material& Lining: Polyester
Suithas Lining – Suit has 3 faux front pockets
Measurementsare approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit:Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder tocuff: 24.5” – Length: 25”
Pant:Waist: 34″(17×2) – Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 42’’ – LegOpening: 10″ – Interior Hem: 1.0″





























Reviews
There are no reviews yet.