Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE Women 1PC Beige Black Single Breasted Polyester Lined Blazer Size 8P
$26.00 $20.80
Blazer is in excellentcondition
2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:31’’ (15.5×2)
Armpit to armpit: 37’’ (18.5×2)
Shoulder to cuff: 23″
Length, from back ofcollar seam to hem: 22.5’’
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Size | 8P |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Size (Women's) | 8P |
| Chest Size | 37 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | 100% Polyester |
| Theme | Colorful |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Type | Blazer |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Color | Black-Beige |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | Business |
| Set Includes | Jacket |
| Lining Material | Polyester |
| Size Type | Petites |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Blazer is in excellentcondition
2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:31’’ (15.5×2)
Armpit to armpit: 37’’ (18.5×2)
Shoulder to cuff: 23″
Length, from back ofcollar seam to hem: 22.5’’













Reviews
There are no reviews yet.