Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Fashion Nova Acidwash Denim Peplum Zip Up Peplum Stretch Jacket Size M
$28.97 $23.18
Stylish and versatile outerwear piece for women.
Made from durable cotton denim with a solid blue color
This jacket features a flattering peplum silhouette and a convenient zip closure.
The long sleeves and regular fit make it perfect for casual occasions in fall and spring.
Material: Spandex-Cotton-Polyester
Measurements are approximatetaken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) -Shoulder to cuff: 25.5” – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Cotton |
| Pattern | Solid |
| Chest | 35 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Zip |
| Occasion | Casual |
| Size | M |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Blue |
| Lining Material | Cotton |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | Peplum |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Jacket |
| Style | denim jacket |
| Features | Stretch |
| Season | ["Spring", "Fall"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Fashion Nova |
Stylish and versatile outerwear piece for women.
Made from durable cotton denim with a solid blue color
This jacket features a flattering peplum silhouette and a convenient zip closure.
The long sleeves and regular fit make it perfect for casual occasions in fall and spring.
Material: Spandex-Cotton-Polyester
Measurements are approximatetaken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2) -Shoulder to cuff: 25.5” – Length: 23.5”



















Reviews
There are no reviews yet.