Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JONES NEW YORK Burgundy Cotton Stretch Velour Stand Up Collar Jacket Size M
$38.97 $31.18
Made with a cotton-spandex blend velour fabric, this jacket features a stand-up collar and button closure for a timeless look.
The jacket is perfect for travel, casual outings, or business meetings and comes with inner pockets, button-down accents, and long sleeves.
The jacket fits an athletic build and has a regular length, making it a great piece for winter, fall or spring.
Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2)
Armpit to armpit: 40″(20×2) -Shoulder to hem: 25’’-Length: 24.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Lining Material | Cotton |
| Outer Shell Material | Cotton-Spandex |
| Chest | 40 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | M |
| Fabric Type | Velour |
| Accents | ["Button", "Collar"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Jacket |
| Features | ["Inner Pockets", "Stretch", "Button-Down"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burgundy |
| Modified Item | No |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Regular |
| Type | Jacket |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones New York |
Made with a cotton-spandex blend velour fabric, this jacket features a stand-up collar and button closure for a timeless look.
The jacket is perfect for travel, casual outings, or business meetings and comes with inner pockets, button-down accents, and long sleeves.
The jacket fits an athletic build and has a regular length, making it a great piece for winter, fall or spring.
Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2)
Armpit to armpit: 40″(20×2) -Shoulder to hem: 25’’-Length: 24.5″























Reviews
There are no reviews yet.