Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
FashionNova Change of Season Pink Coat Size S Puffy Sleeves Midi Princess Roomy
$47.97 $38.38
Coat has 2 pockets / Material & Lining: Polyester
Approximate measurement-Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:36+ ’’(18×2)
Armpit to armpit: 36″(19×2)
Sleeve, shoulder to cuff:23.5”
Length, from back of collarseam to hem:46″
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 4.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Chest | 36 in |
| Closure | Button |
| Size | S |
| Color | Pink |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Quilted |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Coat |
| Style | Coat |
| Theme | Princess |
| Features | ["Bodywarmer", "Collared", "Inner Pockets", "Lined", "Oversized"] |
| Season | Spring |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Fashion Nova |
Coat has 2 pockets / Material & Lining: Polyester
Approximate measurement-Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:36+ ’’(18×2)
Armpit to armpit: 36″(19×2)
Sleeve, shoulder to cuff:23.5”
Length, from back of collarseam to hem:46″

























Reviews
There are no reviews yet.