Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Fubu The Collection Cotton Stretch Denim Skirt Jacket Size 16 Gold Black 2 Piece
$65.97 $52.78
Material: Cotton- Spandex
Suit has 4 front buttons- Skirt has loops for belt
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 4.0 in |
| Country of Origin | Hong Kong |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business|Casual|Travel |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Denim |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Stretch|Loops for belt|Pockets |
| Season | Fall|Spring|Summer|Winter |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Abstract |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Black |
| Lining Material | None |
| Set Includes | Skirt |
| Material | 100% Cotton |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt and jacket |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | City|Clubwear|Cowgirl|Dance|Disco |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | The Fubu Collection |
Material: Cotton- Spandex
Suit has 4 front buttons- Skirt has loops for belt
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 22.5”





























Reviews
There are no reviews yet.