Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Giorgio Armani Vintage Wool Blazer Size 42 Gray Multi Lined Notch Collar
$108.00 $86.40
Material: Wool & Lining:Viscose
Blazer Lining – Blazerhas 2 front pockets/Blazer has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 28”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Italy |
| Outer Shell Material | Wool |
| Chest | 43 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 42 |
| Fabric Type | Tweed |
| Accents | Lined |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Multicolor |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Giorgio Armani |
Material: Wool & Lining:Viscose
Blazer Lining – Blazerhas 2 front pockets/Blazer has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 28”























Reviews
There are no reviews yet.