Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Harve Benard Wool Viscose Velvet Blazer Size 10 Purple Notch Collar Pockets
$29.97 $23.98
Material: Wool-Viscose & Lining: Polyester / Blazer has Lining
Blazer has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Wool-Viscose |
| Chest | 39 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Velvet |
| Accents | Collar |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | Polyester |
| Insulation Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | harvé benard |
Material: Wool-Viscose & Lining: Polyester / Blazer has Lining
Blazer has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 22.5”

















Reviews
There are no reviews yet.