Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
HUGO BOSS Tulia 4 Black Wool Straight Leg Career Dress Pants Trousers Size 12
$65.97 $52.78
Material: Wool-Spandex / Pants has loops for belt
Polished trousers in acurve accommodating straight-leg cut
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 12” -Inseam: 29.5″ – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 8.0 × 4.0 in |
| Closure | ["Zip", "Hook and eye"] |
| Occasion | Business |
| Size | 12 |
| Accents | Loops |
| Rise | 12.5 in |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Stretch", "Loops for belt"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Wool-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Model | Tulia 4 |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Germany |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Hugo Boss |
Material: Wool-Spandex / Pants has loops for belt
Polished trousers in acurve accommodating straight-leg cut
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 12” -Inseam: 29.5″ – Length: 39”





















Reviews
There are no reviews yet.