Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ILGWU Vintage Cottage Chic Dress 8 Purple Ruffle Drop Waist Maxi Gown Belted
$95.97 $76.78
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate & taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″(17×2) – Waist: 25″(12.5×2) – Length: 56”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest Size | 34 in |
| Occasion | Party |
| Waist Size | 25 in |
| Decade | 1980s |
| Color | Purple |
| Material | Polyester |
| Size (Women's) | 8 |
| Size Type | Regular |
| Style | Maxi |
| Original/Reproduction | Original |
| Waist to Hem | Various |
| Look | Glam Rock |
| Shoulder to Shoulder | NA |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Shoulder to Hem | NA |
| Brand | ILGWU |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate & taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 34″(17×2) – Waist: 25″(12.5×2) – Length: 56”































Reviews
There are no reviews yet.