Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Victoria Royal LTD Sequin Stretch Dress Size 8 Gray Beaded Ball Gown Evening Bow
$90.00 $72.00
Make a grand entrance in this breathtaking Victoria Royal LTD evening gown in size 8.
Drenched in shimmering gray sequins with exquisite hand-beaded detailing , this stretch dress hugs in all the right places before cascading into a full ball gown silhouette
A statement bow accent adds vintage-inspired drama, making it the perfect choice for black-tie events, galas, or red carpet moments.
Excellent condition
Material: Polyester -Rayon / Lining: Polyester
Shoulder to shoulder: 33” (16.5×2) – Armpit to armpit: 32’’(16×2) – Waist: 29” (14.5×2) can expand – Length: 51”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Hong Kong |
| Chest Size | 32 in |
| Occasion | Evening |
| Waist Size | 28 in |
| Decade | 1960s |
| Color | Gray |
| Material | Sequin – Polyester |
| Size (Women's) | 8 |
| Modified Item | No |
| Size Type | Regular |
| Hip Size | Free |
| Style | Beaded |
| Original/Reproduction | Original |
| Waist to Hem | 33 in |
| Shoulder to Shoulder | 33 in |
| Look | Victorian |
| Shoulder to Hem | 51 in |
| Brand | Victoria Royal |
Make a grand entrance in this breathtaking Victoria Royal LTD evening gown in size 8.
Drenched in shimmering gray sequins with exquisite hand-beaded detailing , this stretch dress hugs in all the right places before cascading into a full ball gown silhouette
A statement bow accent adds vintage-inspired drama, making it the perfect choice for black-tie events, galas, or red carpet moments.
Excellent condition
Material: Polyester -Rayon / Lining: Polyester
Shoulder to shoulder: 33” (16.5×2) – Armpit to armpit: 32’’(16×2) – Waist: 29” (14.5×2) can expand – Length: 51”

























Reviews
There are no reviews yet.