Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
INC International Concepts Metallic Jacquard Blazer Size M Slim Fit Abtract
$78.97 $63.18
Material: Cotton-Polyester-Metallic-Nylon & Lining: Polyester
Blazer has lining – Blazer has 2 front flap pockets
2button closure-four button cuffs
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)
– Shoulder to cuff: 25” – Length: 28”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Cotton-Polyester-Metallic-Nylon |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | M |
| Accents | Pockets |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Notch |
| Style | Suit |
| Features | ["All Seasons", "Lightweight", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Abstract Print |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-Blue-Silver |
| Lining Material | Polyester |
| Insulation Material | Polyester |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | INC International Concepts |
Material: Cotton-Polyester-Metallic-Nylon & Lining: Polyester
Blazer has lining – Blazer has 2 front flap pockets
2button closure-four button cuffs
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)
– Shoulder to cuff: 25” – Length: 28”























Reviews
There are no reviews yet.