Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Isabella Polyester Brown Skirt Suit Size 22W Lined Notch Collar Ruffle 2 Piece
$47.00 $37.60
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19×2) -Pit to pit: 51″(25.5×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 26”
Skirt: Waist: 43″(21.5×2)- Hips: 54″(27×2) – Length: 27”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 22W |
| Hips | 54 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 20W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 51 In |
| Waist Size | 43 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Isabella |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19×2) -Pit to pit: 51″(25.5×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 26”
Skirt: Waist: 43″(21.5×2)- Hips: 54″(27×2) – Length: 27”























Reviews
There are no reviews yet.