Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JOHN MEYER Polyester Pant Suit 14 Black Purple Striped Lined Peak Collar 2PC
$52.97 $42.38
Material & Lining: Polyester / Suit has lining
Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 side front pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 12” -Inseam: 29″ -Length: 40” – Leg Opening: 11.0″ – Interior Hem: 2.0″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple – Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Rayon-Linen"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | one vent |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester / Suit has lining
Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 side front pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 12” -Inseam: 29″ -Length: 40” – Leg Opening: 11.0″ – Interior Hem: 2.0″























Reviews
There are no reviews yet.