Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Blend Pant Suit Top Size 16P Black Striped Lined 3PC Career
$56.97 $45.58
Material: Viscose-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit, Pant and Top haveLining – Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 24.5”
Top: Pit to pit:44″(22×2) – Length: 16”
Pant: Waist:36″(18×2) – Rise: 15” -Inseam: 29.5″ – Length: 41.5” – Leg Opening: 10.0″- Interior Hem: 1.8″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 16P |
| Vintage | No |
| Rise | 15 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | ["Polyester Blend", "Polyester-Rayon-Stretch", "Polyester-Viscose-Rayon"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | 2 snap button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Viscose-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit, Pant and Top haveLining – Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 24.5”
Top: Pit to pit:44″(22×2) – Length: 16”
Pant: Waist:36″(18×2) – Rise: 15” -Inseam: 29.5″ – Length: 41.5” – Leg Opening: 10.0″- Interior Hem: 1.8″























Reviews
There are no reviews yet.