Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Viscose Pant Suit 14 Navy Blue Striped Peak Collar 2PC New
$76.97 $61.58
Material: Viscose-Polyester & Lining: Polyester / Suit andPant have Lining
Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 side pockets-Loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 25”
Pant: Waist: 37″(18.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 29.5″ -Length: 40.5” – Leg Opening: 7.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Viscose |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | one vent |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material: Viscose-Polyester & Lining: Polyester / Suit andPant have Lining
Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 side pockets-Loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 25”
Pant: Waist: 37″(18.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 29.5″ -Length: 40.5” – Leg Opening: 7.5″ – Interior Hem: 1.5″





























Reviews
There are no reviews yet.