Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Women Polyester Pant Suit Size 22W White Notch Collar 2 PC New
$72.97 $58.38
Material &Lining: Polyester / Suit and pant are fully lined
Jacket has 2 pockets on chest-2 faux pockets below
Pant has some elastic on the waist- 1 pocket at back
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched.
Jacket: Shoulder toshoulder:36″(18×2) – Pit to Pit:51″(25.5×2)-Shoulder to cuff: 24″ – Length:27″
Pant: Waist: 42″(21×2)– Rise:14.5″ – Inseam:30.5″ – Length:41’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 22W |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Rise | 14.5 in |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 51 In |
| Waist Size | 42 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | White |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Elegant |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material &Lining: Polyester / Suit and pant are fully lined
Jacket has 2 pockets on chest-2 faux pockets below
Pant has some elastic on the waist- 1 pocket at back
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched.
Jacket: Shoulder toshoulder:36″(18×2) – Pit to Pit:51″(25.5×2)-Shoulder to cuff: 24″ – Length:27″
Pant: Waist: 42″(21×2)– Rise:14.5″ – Inseam:30.5″ – Length:41’’























Reviews
There are no reviews yet.