Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New CASALINA HIGH FASHION 2PC Gray Metallic Peak Collar Pant Suit Size 40/ US 10
$72.00 $57.60
Material & Lining: Polyester / Only suit is lined
Pant has 2 faux back pockets and loops for belt
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:25” -Length: 25”
Pant: Waist:37″(18.5×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 32″ – Length: 42.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Formal", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 11.5 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester – Metallic |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Elegant |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Casalina High Fashion |
Material & Lining: Polyester / Only suit is lined
Pant has 2 faux back pockets and loops for belt
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:25” -Length: 25”
Pant: Waist:37″(18.5×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 32″ – Length: 42.5’’

























Reviews
There are no reviews yet.