Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JONES New York 2PC Charcoal Gray Wool Blend Mismatch Pant (Sz 10) Suit (Sz 12)
$49.00 $39.20
Material: Lycra-Wool-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets– Pant has 2 back pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 24”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 30″ – Length: 41”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 10-12 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10-12 |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Loops for belt"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Charcoal Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Wool-Polyester-Lycra |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones New York |
Material: Lycra-Wool-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets– Pant has 2 back pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 24”
Pant: Waist: 33″(16.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 30″ – Length: 41”























Reviews
There are no reviews yet.