Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Roaman’s Women Tweed Coat Size 28W Light Gray Faux Fur Collar Warm Cozy Maxi
$56.97 $45.58
Coat has 2 side pockets
Material: Acrylic-Polyester – Lining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:37 ’’(18.5×2)
Armpit to armpit: 58″(29×2)
Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:53.5″
1 in stock
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 5.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Acrylic |
| Chest | 58 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 28W |
| Fabric Type | Tweed |
| Accents | Faux fur |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Pea Coat |
| Features | Collared |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Coat |
| Theme | ["City", "Classic", "Preppy"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Roaman's |
Coat has 2 side pockets
Material: Acrylic-Polyester – Lining: Polyester
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:37 ’’(18.5×2)
Armpit to armpit: 58″(29×2)
Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:53.5″

























Reviews
There are no reviews yet.