Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones New York Men Wool Suit 46L Pants 36×30.5 Vest Gray Striped Flannel 3PC
$100.00 $80.00
Material: Wool & Lining: Polyester
Suit has inner pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets – Vest has 4 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 27” – Length:
33.5”
Vest: Pit to pit: 46″(23×2) – Length: 24.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 15” -Inseam: 31″ –
Length: 43.5’’ – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 0.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 46L |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Flannel |
| Vintage | No |
| Rise | 15 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | 3 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Gray |
| Material | Wool |
| Front Type | Pleated |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Pant Suit Vest |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones New York |
Material: Wool & Lining: Polyester
Suit has inner pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets – Vest has 4 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 27” – Length:
33.5”
Vest: Pit to pit: 46″(23×2) – Length: 24.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 15” -Inseam: 31″ –
Length: 43.5’’ – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 0.5″



































Reviews
There are no reviews yet.