Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones New York Vintage Wool Skirt Suit Size 10 Purple Double Breasted Collarless
$32.97 $26.38
Material: Wool &Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Suit has shoulder pads
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | ["100% Polyester", "100% Wool"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Jones New York |
Material: Wool &Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Suit has shoulder pads
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 23”

























Reviews
There are no reviews yet.