Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones NY Signature Sweater Size PP Brown Camel Cable Knit Raglan Sleeves Zipper
$29.97 $23.98
Material: Cotton-Acrylic
Sweater has 2 Zipped pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 17” -Length: 23.5”
Out of stock
| Weight | 0.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 39 in |
| Knit Style | Cable-Knit |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Neckline | High Neck |
| Occasion | Casual |
| Size | PP |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Sleeve Type | Raglan Sleeve |
| Material | Wool-Acrylic |
| Fabric Type | Crochet |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Sweater |
| Style | Sweater |
| Theme | City |
| Features | ["Full Zip", "Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Jones New York |
Material: Cotton-Acrylic
Sweater has 2 Zipped pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 17” -Length: 23.5”



























Reviews
There are no reviews yet.