Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JONES WEAR 1PC Green Linen Rayon Lined Notch Collar Career Blazer Size 14
$24.97 $19.98
Material: Rayon-Linen & Lining: Polyester
Suit has 2 side pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 28.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Linen-Rayon |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 43 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 14 |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Basic suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Jones Wear |
Material: Rayon-Linen & Lining: Polyester
Suit has 2 side pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 28.5”

















Reviews
There are no reviews yet.