Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St John Collection Denim Jacket Size 14 Fur Trim Black Woven Raffia Full Zip
$179.97 $143.98
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)
– Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Outer Shell Material | Cotton Blend |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 44 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 14 |
| Color | Black |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | ["Fur Trim", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Jacket |
| Style | Biker |
| Theme | ["Designer", "Motorcycle", "Outdoor", "Rock"] |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | St John Collection |
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)
– Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 24.5”























Reviews
There are no reviews yet.