Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JONES WEAR Women 2PC Gray Striped Polyester Lined Business Pant Suit Size 12
$49.97 $39.98
Suit and Pantlined – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41”(20.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:25.5”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13.5”- Inseam:30″ – Length:41.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Jones Wear |
Suit and Pantlined – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41”(20.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:25.5”
Pant: Waist: 34″(17×2)– Rise: 13.5”- Inseam:30″ – Length:41.5’’























Reviews
There are no reviews yet.