Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Pant Suit Size 4P Black Lined Short Sleeves Faux Pockets 2PC
$44.97 $35.98
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 23.5”
Pant: Waist: 28″(14×2)– Rise: 12” -Inseam: 29″ – Length: 39.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 4P |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 28 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 23.5”
Pant: Waist: 28″(14×2)– Rise: 12” -Inseam: 29″ – Length: 39.5”























Reviews
There are no reviews yet.