Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JoS A Bank Cashmere Blend Suit 39R Pants 32×31.5 Charcoal Gray Notch Collar 2PC
$68.97 $55.18
Suit has Lining – Suit has faux pockets and inner pockets
Pant has 2 side pockets and 2back pockets-Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 31.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 31.5″ -Length: 43” – Leg Opening: 9″ – Interior Hem: 2.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 39R |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Wool |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Front Type | Pleated |
| Material | Superfine wool-Cashmere |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["Classic", "Designer"] |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Jos. A. Bank |
Suit has Lining – Suit has faux pockets and inner pockets
Pant has 2 side pockets and 2back pockets-Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 31.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 31.5″ -Length: 43” – Leg Opening: 9″ – Interior Hem: 2.5″













































Reviews
There are no reviews yet.