Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Joseph A Cotton Size XXL Pink Crocheted Hem Boat Neck Waffle Knit Sweater
$27.97 $22.38
Material: Cotton
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 26” – Length: 2.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Country of Origin | China |
| Pattern | Solid |
| Chest | 50 in |
| Knit Style | Waffle-Knit |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | Boat Neck |
| Occasion | ["Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2XL |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Pink |
| Material | 100% Cotton |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Crochet |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Sweater |
| Department | Women |
| Style | Pullover |
| Theme | ["Colorful", "Flower"] |
| Features | Lightweight |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Joseph A |
Material: Cotton
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 50″(25×2)- Shoulder to cuff: 26” – Length: 2.5”























Reviews
There are no reviews yet.