Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Joseph Ribkoff Maxi Tuxedo Skirt 10 Satin Striped Classic Formal Long side zip
$54.97 $43.98
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 28″(14.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 41”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | United States |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 10 |
| Color | Black |
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Satin |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Skirt |
| Waist | 28 in |
| Skirt Length | Long |
| Style | Maxi |
| Theme | Luxury |
| Features | ["All Seasons", "Lined", "Slit"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Joseph Ribkoff |
Material: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 28″(14.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 41”





















Reviews
There are no reviews yet.