Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Karl Lagerfeld Paris Polyester Stretch Gown Size 4 Navy Blue Flower Applique New
$139.97 $111.98
- This gorgeous navy blue gown from Karl
- Lagerfeld Paris is a must-have for any formal occasion.
- The stunning floral applique adds a touch of elegance to the
- bodycon style, while the boat neckline and sleeveless design create a timeless
- look.
- The zip closure in the back ensures a comfortable and secure
- fit.
- Crafted from a stretchy polyester/spandex blend.
- The dress is in excellent condition and comes from a
- smoke-free and pet-free home.
Dress: Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 31″ (15×2) –
Hips: 41″(20.5×2) – Length: 57.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 12.0 × 6.0 in |
| Chest | 34 in |
| Neckline | Boat Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 4 |
| Fabric Type | Stretch |
| Size (Women's) | 4 |
| Accents | ["Ruffle", "Applique", "Flower applique-Stretch"] |
| Dress Length | Maxi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 31 in |
| Style | Bodycon |
| Features | ["Stretch", "crush back"] |
| Season | ["Fall", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Material | Polyester/Spandex |
| Size Type | Regular |
| Theme | Flower |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Karl Lagerfeld |
- This gorgeous navy blue gown from Karl
- Lagerfeld Paris is a must-have for any formal occasion.
- The stunning floral applique adds a touch of elegance to the
- bodycon style, while the boat neckline and sleeveless design create a timeless
- look.
- The zip closure in the back ensures a comfortable and secure
- fit.
- Crafted from a stretchy polyester/spandex blend.
- The dress is in excellent condition and comes from a
- smoke-free and pet-free home.
Dress: Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 31″ (15×2) –
Hips: 41″(20.5×2) – Length: 57.5”





























Reviews
There are no reviews yet.