Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 2PC Black Polyester Short Sleeves Ruffle Collar Pant Suit Size 8P
$47.00 $37.60
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 22”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 40.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 9”-Length: 22”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 12.5” -Inseam: 29.5″ – Length: 40.5”























Reviews
There are no reviews yet.