Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER ASL VTG Multicolor Spun Rayon Collarless Career Cocktail Blazer Size 12
$27.97 $22.38
Material” Spun rayon & lining:Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 27”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 43 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 12 |
| Accents | ["Collar", "Lined"] |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Collarless", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Geometric |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Spun Rayon |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper ASL |
Material” Spun rayon & lining:Polyester
Blazer has Lining –Blazer has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 27”



















Reviews
There are no reviews yet.