Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Metallic Dress Suit 24W Champagne Gold Belted Cocktail 2PC New
$93.00 $74.40
Material: Metallic-Polyester & Lining:Polyester / Suit and Dress have Lining/ Suit has faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Dress: Pit to pit: 55″(27.5×2) – Waist: 54″(27×2) – Hips: 59″(29.5×2) – Length: 45”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 24W |
| Hips | in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 24W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Belted", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Champagne Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester-Metallic"] |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material: Metallic-Polyester & Lining:Polyester / Suit and Dress have Lining/ Suit has faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 54″(27×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Dress: Pit to pit: 55″(27.5×2) – Waist: 54″(27×2) – Hips: 59″(29.5×2) – Length: 45”

































Reviews
There are no reviews yet.