Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LOUIS FERAUD VTG 2PC Gold Floral Cotton Acetate Lined Dress (SZ 16) Suit (SZ 14)
$68.00 $54.40
Material: Cotton-Acetate& Lining: Viscose / Little stylish opening on 2 side of the chest
Suit and Dress haveLining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 28”
Dress: Pit to pit:42″ (21×2) – Waist: 40″ (20×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14-16 |
| Hips | 47 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Size (Women's) | 14-16 |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Little stylish whole by the chest"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 40 in |
| Color | Gold |
| Lining Material | Viscose |
| Material | Cotton-Acetate |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Louis Feraud |
Material: Cotton-Acetate& Lining: Viscose / Little stylish opening on 2 side of the chest
Suit and Dress haveLining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 28”
Dress: Pit to pit:42″ (21×2) – Waist: 40″ (20×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length: 39”









































Reviews
There are no reviews yet.