Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Light Green Linen Open Front Stand Up Collar Skirt Suit Size 6
$46.00 $36.80
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material: Linen -Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 25”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 29 in |
| Color | Light Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Linen", "Linen"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 40 In |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material: Linen -Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 19”-Length: 25”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 25”





















Reviews
There are no reviews yet.