Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Genuine Leather Pencil Skirt Size 8P Brown Lined Business Career
$29.97 $23.98
Material: Genuine Leather & Lining: Acetate
Skirt has Lining
Measurements are approximatetaken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 23” – Interior Hem:1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Character | ["Classic", "Retro", "Professional"] |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 8P |
| Color | Brown |
| Material | Leather |
| Fabric Type | Leather |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Petites |
| Type | Skirt |
| Department | Women |
| Waist | 31 in |
| Skirt Length | Knee Length |
| Style | Straight & Pencil |
| Theme | ["Business", "Y2K"] |
| Features | ["Lined", "Slit"] |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material: Genuine Leather & Lining: Acetate
Skirt has Lining
Measurements are approximatetaken with the garment laying flat, and not stretched
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 23” – Interior Hem:1.5″

















Reviews
There are no reviews yet.