Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women Polyester Blazer Size 16 Black Notch Collar Lined Career
$32.97 $26.38
Material and Lining: Polyester
Suit is fully lined with 3 pockets
Measurements areapproximate – garment laying flat
Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:25” – Length:26”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Thailand |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 42 in |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 16 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material and Lining: Polyester
Suit is fully lined with 3 pockets
Measurements areapproximate – garment laying flat
Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff:25” – Length:26”



















Reviews
There are no reviews yet.